O Autogaz

autogazKilka faktów na temat Autogazu

W wielu krajach LPG jest bardzo popularnym paliwem napędzającym silniki. Widoczne jest to zwłaszcza w krajach Unii Europejskiej (Holandia, Belgia, Włochy, Wielka Brytania). Również w Polsce liczba aut zasilana autogazem rośnie. Głównym powodem dla którego kierowcy decydują się jeździć samochodem napędzanym LPG jest przystępna cena- ok. 45 % ceny benzyny bezołowiowej. Wykorzystywanie LPG jako paliwa ma również znaczny wpływ na ograniczenie zanieczyszczeń środowiska. Spalanie LPG powoduje bowiem wydzielenie mniejszej ilości gazów cieplarnianych, niż w przypadku benzyny. LPG jest łatwopalną mieszaniną gazów: propanu i butanu, otrzymywanych w czasie rafinacji ropy naturalnej. Nie ma on pochodzenia naturalnego. Temperatura wrzenia propanu jest poniżej temperatury pokojowej, dlatego też autogaz szybko wyparowuje w normalnej temperaturze i ciśnieniu. LPG nie jest gazem toksycznym, dlatego też nie występuje ryzyko zatrucia w przypadku ulatniania się. Jest to gaz bezwonny i, by móc wykryć ewentualny wyciek, stosuje się domieszki zapachowe.
Zastosowanie LPG w swoim aucie w obecnych czasach, w obliczu wysokich cen benzyny, jest dużą oszczędnością. Aktualnie coraz częściej klienci dealerów samochodowych, wybierający nowe auto, decydują się na zakup auta wyposażonego w system LPG. Dotychczasowo panujący trend, że samochodami na gaz jeżdżą ludzie, których nie stać na nowy, szybki samochód, odchodzi do lamusa. Bowiem jazda samochodem napędzanym LPG nie oznacza już rezygnacji ani z prędkości ani z dynamiki jazdy.
Warto również dodać, że samochód napędzany LPG nie jest wcale bardziej niebezpieczny ze względu na możliwość wybuchu zbiornika. Okazuje się, według przeprowadzonych badań, że to właśnie samochody ze zbiornikami paliwowymi, wybuchają częściej.
Co najważniejsze, do niedawna samochody napędzane dieslem nie miały możliwości umożliwia zmniejszenia kosztów jazdy samochodem, zwiększenie mocy silnika i dbałość o środowisko naturalne.

Królowa Elżbieta II w Rolls-Royce z instalacją LPG!

Autogaz jest 3 najbardziej popularnym paliwem samochodowym. Około 23 milinów pojazdów na całym świecie tankuje autogaz w ponad 57 000 stacji benzynowych mających LPG w ofercie.
Jest najłatwiej dostępnym paliwem alternatywnym i używanie samochodu zaopatrzonego w instalację gazową jest bezpieczne, łatwe oraz w wielu krajach tańsze o ok. 50% niż jazda na benzynie. Autogaz posiada również wskaźnik oktanowy na poziomie 90-110.
Użytkowanie autogazu jest wyjątkowo popularne w Unii Europejskiej, Turcji, Australii. Korei Południowej, Hong Kongu, Indiach, Chorwacji, Litwie, Macedonii, Serbii oraz na Filipinach. W tych krajach przemysł autogazowy jest wysoko rozwinięty.

Zużycie autogazu w 2011 TOP10 (‚000t) Zapotrzebowanie na gaz w poszczególnych regionach

graph

Turcja ma największy odsetek samochodów napędzanych gazem na całym świecie. W Australii jest około 615,000 samochodów z instalacją gazową i dotyczy to głównie taksówek. W Hong Kongu nie tylko taksówki jeżdżą na gaz, ale także publiczne autobusy. W Anglii królowa Elżbieta II wyposażyła swoją flotę w systemy gazowe, łącznie ze swoim Rolls-Roycem, a prezydent Barrack Obama wydał rozporządzenie według którego wszystkie rządowe samochody muszą być napędzane alternatywnym paliwem do końca 2015r. Obecnie w wielu amerykańskich stanach szkolne autobusy, taksówki, czy radiowozy policyjne podróżują wyposażone w instalację autogazową.

Dzięki wykorzystaniu w swoim samochodzie autogazu, można przedłużyć żywotność filtrów oleju i paliwa dwukrotnie!

Alternatywne paliwo jakim jest autogaz przyczynia się w znaczny sposób do poprawy warunków środowiska zanieczyszczonego przez tradycyjne paliwa. Udowodniono, że samochód wyposażony w taką instalację produkuje o wiele mniej dwutlenku węgla, niż pojazdy benzynowe i prawie w ogóle nie emituje tlenku węgla, który przyczynia się w w ogromnym stopniu do ocieplania klimatu.
Autogaz jest łatwo dostępnym źródłem, które może i powinno zostać użyte by pomóc światu sprostać jego wymaganiom energetycznym. Dlatego też, ważne jest, żeby samochody osobowe zaczęły być wspomagane autogazem.
Źródło: http://www.dailymirror.lk